
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 2 |
| Output Current | 40 mA |
| Number of Circuits | 2 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Operating Supply Voltage | 16 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Supply Voltage | 32 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 2 |
| Slew Rate | 600 mV/µs |
| Operating Supply Current | 1.5 mA |
| Input Bias Current | 250 nA |
| Nominal Supply Current | 1.2 mA |
| Output Current per Channel | 40 mA |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Offset Voltage (Vos) | 7 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 16 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.5 V |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 50 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Common Mode Rejection Ratio (CMRR) | 70 dB |
| Amplifier Type | General Purpose Amplifiers |
Stock: 127
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18701
Ext.Price$0.18701
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18701 | $0.18701 |
| 10 | $0.16633 | $1.66330 |
| 50 | $0.14794 | $7.39700 |
| 100 | $0.12846 | $12.84600 |
| 500 | $0.11155 | $55.77500 |
| 1000 | $0.10666 | $106.66000 |
| 3000 | $0.10198 | $305.94000 |
| 5000 | $0.09751 | $487.55000 |
